EPCOS (TDK) B43540B9477M2
B43540B9477M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B9477M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540B9477M2.pdf
Availability of B43540B9477M2
QUANTITY
B43540B9477M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B9477M2
Internal Part NumberEIS-B43540B9477M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package60
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.19A
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B9477M2
Related LinksB43540, B43540B9477M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B9477M2 Details Description
Related parts for B43540B9477M2
VARISTOR 387V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DATASELCT/MUX 2-1 QUAD 16SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 32 THINWALL datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 4" H2O 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf