EPCOS (TDK) B43540C2827M67
B43540C2827M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43540C2827M67
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43540C2827M67.pdf
Availability of B43540C2827M67
QUANTITY
B43540C2827M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540C2827M67
Internal Part NumberEIS-B43540C2827M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.22A
Impedance140 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540C2827M67
Related LinksB43540C, B43540C2827M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540C2827M67 Details Description
Related parts for B43540C2827M67
RES 1.75K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU Z80 10MHZ 100LQFP datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 160BGA datasheet.pdf
CONN HEADER CT 4POS FREE HANGING datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONTACT,SKT,SIZE #0 datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
ATTENUATOR 10 DB DC 2GHZ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf