EPCOS (TDK) B43540C5277M62
B43540C5277M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43540C5277M62
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540C5277M62.pdf
Availability of B43540C5277M62
QUANTITY
B43540C5277M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540C5277M62
Internal Part NumberEIS-B43540C5277M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.96A
Impedance510 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540C5277M62
Related LinksB43540C, B43540C5277M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540C5277M62 Details Description
Related parts for B43540C5277M62
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 280MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 201-BGA datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE FORKLIFT HAZGARD 125A 48VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf