EPCOS (TDK) B43540C5277M87
B43540C5277M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540C5277M87
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540C5277M87.pdf
Availability of B43540C5277M87
QUANTITY
B43540C5277M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540C5277M87
Internal Part NumberEIS-B43540C5277M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.96A
Impedance510 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.252" (57.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540C5277M87
Related LinksB43540C, B43540C5277M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540C5277M87 Details Description
Related parts for B43540C5277M87
IC OPAMP SAMPLE HOLD 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 3.3V 12A 15A datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 24 CONTAC datasheet.pdf
IC ALTIMETER I2C VERSION 8LGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf