EPCOS (TDK) B43540C9277M62
B43540C9277M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43540C9277M62
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540C9277M62.pdf
Availability of B43540C9277M62
QUANTITY
B43540C9277M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540C9277M62
Internal Part NumberEIS-B43540C9277M62
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.18A
Impedance270 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540C9277M62
Related LinksB43540C, B43540C9277M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540C9277M62 Details Description
Related parts for B43540C9277M62
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 2506 datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 3.5MM 6.1" datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT HI 48-TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT MONITR WATCHDOG SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
PLIERS FOR STD FLAT CABLE datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf