EPCOS (TDK) B43540E2337M60
B43540E2337M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43540E2337M60
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540E2337M60.pdf
Availability of B43540E2337M60
QUANTITY
B43540E2337M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540E2337M60
Internal Part NumberEIS-B43540E2337M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)220 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.76A
Impedance260 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540E2337M60
Related LinksB43540E, B43540E2337M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540E2337M60 Details Description
Related parts for B43540E2337M60
Connector Header 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 10POS TIN WW datasheet.pdf
SOCKET HEX 1/2" 3.10" datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HOUSING 40POS 1.27MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf