EPCOS (TDK) B43540E2397M87
B43540E2397M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540E2397M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540E2397M87.pdf
Availability of B43540E2397M87
QUANTITY
B43540E2397M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540E2397M87
Internal Part NumberEIS-B43540E2397M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540E2397M87
Related LinksB43540E, B43540E2397M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540E2397M87 Details Description
Related parts for B43540E2397M87
OSC XO 36.864MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC EQUALIZER RECEIVER 24-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM DO204AL datasheet.pdf
FUSE 300A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 160A TO263-7 datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf