EPCOS (TDK) B43540E2477M80
B43540E2477M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43540E2477M80
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540E2477M80.pdf
Availability of B43540E2477M80
QUANTITY
B43540E2477M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540E2477M80
Internal Part NumberEIS-B43540E2477M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.19A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540E2477M80
Related LinksB43540E, B43540E2477M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540E2477M80 Details Description
Related parts for B43540E2477M80
RES MO 3W 20K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 18.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5NS 128TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf