EPCOS (TDK) B43540F2128M87
B43540F2128M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2128M87
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2128M87.pdf
Availability of B43540F2128M87
QUANTITY
B43540F2128M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2128M87
Internal Part NumberEIS-B43540F2128M87
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.43A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2128M87
Related LinksB43540F, B43540F2128M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2128M87 Details Description
Related parts for B43540F2128M87
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B EPROM 18CDIP datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 9.6V 2500MAH datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT SLD datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf