EPCOS (TDK) B43540F2397M80
B43540F2397M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2397M80
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2397M80.pdf
Availability of B43540F2397M80
QUANTITY
B43540F2397M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2397M80
Internal Part NumberEIS-B43540F2397M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.99A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2397M80
Related LinksB43540F, B43540F2397M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2397M80 Details Description
Related parts for B43540F2397M80
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 300W TO263AA datasheet.pdf
CONN MOD KEY GUIDE R/A MACHINED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 13MM datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 3X1.3MH 50A WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Header 21 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf