EPCOS (TDK) B43540F2477M2
B43540F2477M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2477M2
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2477M2.pdf
Availability of B43540F2477M2
QUANTITY
B43540F2477M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2477M2
Internal Part NumberEIS-B43540F2477M2
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.29A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2477M2
Related LinksB43540, B43540F2477M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2477M2 Details Description
Related parts for B43540F2477M2
EXPANSION GROMMET NATURAL 1/2" datasheet.pdf
DUCT SLOT TYPE F PVC WHT 6' datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 24WQFN datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9694 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLUE 10/PACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A LFPAK datasheet.pdf
HYDRL DIES NYLA KRIMP 1/0AWG datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf