EPCOS (TDK) B43540F2827M2
B43540F2827M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2827M2
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2827M2.pdf
Availability of B43540F2827M2
QUANTITY
B43540F2827M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2827M2
Internal Part NumberEIS-B43540F2827M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.47A
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2827M2
Related LinksB43540, B43540F2827M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2827M2 Details Description
Related parts for B43540F2827M2
JUMPER-H1507TR/A2015Y/H1507TR12" datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16L2751 48TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LGH 3 SINGLE ENDED CAB ASSY datasheet.pdf
CTV 19C 19#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM DFF RND .125" datasheet.pdf