EPCOS (TDK) B43540G2567M87
B43540G2567M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540G2567M87
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540G2567M87.pdf
Availability of B43540G2567M87
QUANTITY
B43540G2567M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540G2567M87
Internal Part NumberEIS-B43540G2567M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.52A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540G2567M87
Related LinksB43540G, B43540G2567M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540G2567M87 Details Description
Related parts for B43540G2567M87
IC PROM SER 2MBIT 3.3V 44-VQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A 8SO datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 6MM datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LED BLUE 5/21" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 198MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W datasheet.pdf