EPCOS (TDK) B43540G2687M82
B43540G2687M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43540G2687M82
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540G2687M82.pdf
Availability of B43540G2687M82
QUANTITY
B43540G2687M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540G2687M82
Internal Part NumberEIS-B43540G2687M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540G2687M82
Related LinksB43540G, B43540G2687M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540G2687M82 Details Description
Related parts for B43540G2687M82
TOOL DIE SET W/OUT HAND CRIMPER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.287 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf