EPCOS (TDK) B43544A5337M80
B43544A5337M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43544A5337M80
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43544A5337M80.pdf
Availability of B43544A5337M80
QUANTITY
B43544A5337M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43544A5337M80
Internal Part NumberEIS-B43544A5337M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43544
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.92A
Impedance460 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43544A5337M80
Related LinksB43544A, B43544A5337M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43544A5337M80 Details Description
Related parts for B43544A5337M80
CONN RECEPT 15POS MALE DIP datasheet.pdf
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM PCB TIN datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM RECESSED BLUE datasheet.pdf
LED RED-ORANGE 700MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG22B 22AWG 500' datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
762 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO41 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 5A datasheet.pdf