EPCOS (TDK) B43564A2279M
B43564A2279M picture photo
Mfg. Part Number
B43564A2279M
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
B43564A2279M.pdf
Availability of B43564A2279M
QUANTITY
B43564A2279M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564A2279M
Internal Part NumberEIS-B43564A2279M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package18
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45.1A
Impedance5 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)8.740" (222.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564A2279M
Related LinksB43564, B43564A2279M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564A2279M Details Description
Related parts for B43564A2279M
SENSR PHOTOLOGIC TTL/LSTTL PLSTC datasheet.pdf
KIT LOGIC PROBE DIY FOR DIGITAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE SMD 8-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
RES 316K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
IC USB SW CHARGER LI-ION 25WLCSP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HSG 2POS 3.6MM datasheet.pdf