EPCOS (TDK) B43564A4278M
B43564A4278M picture photo
Mfg. Part Number
B43564A4278M
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43564A4278M.pdf
Availability of B43564A4278M
QUANTITY
B43564A4278M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564A4278M
Internal Part NumberEIS-B43564A4278M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)39 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.8A
Impedance47 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564A4278M
Related LinksB43564, B43564A4278M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564A4278M Details Description
Related parts for B43564A4278M
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X8 RED TH datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
SLDR IRON W/TWZRS 100-240VAC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf