EPCOS (TDK) B43564A4477M
B43564A4477M picture photo
Mfg. Part Number
B43564A4477M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43564A4477M.pdf
Availability of B43564A4477M
QUANTITY
B43564A4477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564A4477M
Internal Part NumberEIS-B43564A4477M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564A4477M
Related LinksB43564, B43564A4477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564A4477M Details Description
Related parts for B43564A4477M
FILTER POWER LINE 100A 250V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF QUAD 14SOIC datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.91K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE ADAPTOR RS485 ISOLATED datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 37 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
DIODE ZENER 1V 500MW SOD80 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1A 370 MOHM SMD datasheet.pdf
STRAP datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf