EPCOS (TDK) B43564A4828M
B43564A4828M picture photo
Mfg. Part Number
B43564A4828M
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43564A4828M.pdf
Availability of B43564A4828M
QUANTITY
B43564A4828M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564A4828M
Internal Part NumberEIS-B43564A4828M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package18
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)5.787" (147.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564A4828M
Related LinksB43564, B43564A4828M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564A4828M Details Description
Related parts for B43564A4828M
IC MCU ARM7 62KB FLASH 40LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 20% 480VAC E4 AXI datasheet.pdf