EPCOS (TDK) B43564B4478M3
B43564B4478M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43564B4478M3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43564B4478M3.pdf
Availability of B43564B4478M3
QUANTITY
B43564B4478M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564B4478M3
Internal Part NumberEIS-B43564B4478M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43564
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.1A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564B4478M3
Related LinksB43564, B43564B4478M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564B4478M3 Details Description
Related parts for B43564B4478M3
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf