EPCOS (TDK) B43564B5478M7
B43564B5478M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43564B5478M7
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43564B5478M7.pdf
Availability of B43564B5478M7
QUANTITY
B43564B5478M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564B5478M7
Internal Part NumberEIS-B43564B5478M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43564
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.7A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564B5478M7
Related LinksB43564, B43564B5478M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564B5478M7 Details Description
Related parts for B43564B5478M7
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V 1111 datasheet.pdf
CONN SPLICE SOLISTRAND BUTT datasheet.pdf
IC REG LDO -6V 1A TO220-3 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf