EPCOS (TDK) B43564C2338M
B43564C2338M picture photo
Mfg. Part Number
B43564C2338M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
B43564C2338M.pdf
Availability of B43564C2338M
QUANTITY
B43564C2338M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564C2338M
Internal Part NumberEIS-B43564C2338M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)36 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.4A
Impedance43 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564C2338M
Related LinksB43564, B43564C2338M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564C2338M Details Description
Related parts for B43564C2338M
XMITTER KEYFOB 418MHZ 5 BUTTON datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
HEATSHRINK 75/25MM-48" datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 2W DO204AL datasheet.pdf