EPCOS (TDK) B43564E2338M
B43564E2338M picture photo
Mfg. Part Number
B43564E2338M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SCREW
Datasheet Download
B43564E2338M.pdf
Availability of B43564E2338M
QUANTITY
B43564E2338M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564E2338M
Internal Part NumberEIS-B43564E2338M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.9A
Impedance48 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564E2338M
Related LinksB43564, B43564E2338M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564E2338M Details Description
Related parts for B43564E2338M
TRIMMER 4.7K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 8POS .100 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 100 PF 10% 1600VDC AXIA datasheet.pdf