EPCOS (TDK) B43564F2478M
B43564F2478M picture photo
Mfg. Part Number
B43564F2478M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW
Datasheet Download
B43564F2478M.pdf
Availability of B43564F2478M
QUANTITY
B43564F2478M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564F2478M
Internal Part NumberEIS-B43564F2478M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564F2478M
Related LinksB43564, B43564F2478M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564F2478M Details Description
Related parts for B43564F2478M
CONN HEADER 6POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 3.3V HD 8-SOIC datasheet.pdf
IC OP AMP SS LP 8-UMAX datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 15W datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf