EPCOS (TDK) B43584A2109M
B43584A2109M picture photo
Mfg. Part Number
B43584A2109M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
B43584A2109M.pdf
Availability of B43584A2109M
QUANTITY
B43584A2109M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43584A2109M
Internal Part NumberEIS-B43584A2109M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43584
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.1A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43584A2109M
Related LinksB43584, B43584A2109M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43584A2109M Details Description
Related parts for B43584A2109M
MODULE XFRMR ETHERNET LAN 40SOIC datasheet.pdf
DIGITAL OUPUT MODULE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 62.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 30AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
PROTECT ENCLOSURE FOR SF2-EH20 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf