EPCOS (TDK) B43584A2828M3
B43584A2828M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43584A2828M3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
B43584A2828M3.pdf
Availability of B43584A2828M3
QUANTITY
B43584A2828M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43584A2828M3
Internal Part NumberEIS-B43584A2828M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43584
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16.4A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)