EPCOS (TDK) B43584E2279M
B43584E2279M picture photo
Mfg. Part Number
B43584E2279M
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 200V SCREW
Datasheet Download
B43584E2279M.pdf
Availability of B43584E2279M
QUANTITY
B43584E2279M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43584E2279M
Internal Part NumberEIS-B43584E2279M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package24
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current44.5A
Impedance5 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)8.728" (221.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43584E2279M
Related LinksB43584, B43584E2279M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43584E2279M Details Description
Related parts for B43584E2279M
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS R/A PIN SLD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 50MM datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf