EPCOS (TDK) B43601A2188M62
B43601A2188M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43601A2188M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43601A2188M62.pdf
Availability of B43601A2188M62
QUANTITY
B43601A2188M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601A2188M62
Internal Part NumberEIS-B43601A2188M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43601
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.28A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601A2188M62
Related LinksB43601A, B43601A2188M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601A2188M62 Details Description
Related parts for B43601A2188M62
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SSD 256GB SCSI datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.15W UMT5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf