EPCOS (TDK) B43601A2477M
B43601A2477M picture photo
Mfg. Part Number
B43601A2477M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43601A2477M.pdf
Availability of B43601A2477M
QUANTITY
B43601A2477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601A2477M
Internal Part NumberEIS-B43601A2477M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43601
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.84A
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601A2477M
Related LinksB43601, B43601A2477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601A2477M Details Description
Related parts for B43601A2477M
IC FPGA 108 I/O 132QFP datasheet.pdf
HYDRAULIC HOSE AND CORD - 21 FT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 17KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf