EPCOS (TDK) B43601A2687M62
B43601A2687M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43601A2687M62
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43601A2687M62.pdf
Availability of B43601A2687M62
QUANTITY
B43601A2687M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601A2687M62
Internal Part NumberEIS-B43601A2687M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.28A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601A2687M62
Related LinksB43601A, B43601A2687M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601A2687M62 Details Description
Related parts for B43601A2687M62
INDUCT ARRAY 2 COIL 10.3UH SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 1.2A TO-126 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 915 OHMS 300MA 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 56A SOT-227B datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.26M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf