EPCOS (TDK) B43601A5826M62
B43601A5826M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43601A5826M62
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43601A5826M62.pdf
Availability of B43601A5826M62
QUANTITY
B43601A5826M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601A5826M62
Internal Part NumberEIS-B43601A5826M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.32 Ohm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance1.86 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601A5826M62
Related LinksB43601A, B43601A5826M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601A5826M62 Details Description
Related parts for B43601A5826M62
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 15A 8VQFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 3A SOT23-3 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 210VWM 349.5VC P600 datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.5MM BROWN datasheet.pdf