EPCOS (TDK) B43601A9187M
B43601A9187M picture photo
Mfg. Part Number
B43601A9187M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43601A9187M.pdf
Availability of B43601A9187M
QUANTITY
B43601A9187M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601A9187M
Internal Part NumberEIS-B43601A9187M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43601
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.24A
Impedance820 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601A9187M
Related LinksB43601, B43601A9187M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601A9187M Details Description
Related parts for B43601A9187M
IC ADAPTER DIG QDASL QUAD 28PLCC datasheet.pdf
IC FLASH 256KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 7.2A 23.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
6 PINS 1.6P 1.65H BTOB CONNECTOR datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf