EPCOS (TDK) B43601A9227M87
B43601A9227M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43601A9227M87
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43601A9227M87.pdf
Availability of B43601A9227M87
QUANTITY
B43601A9227M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601A9227M87
Internal Part NumberEIS-B43601A9227M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)490 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.42A
Impedance670 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601A9227M87
Related LinksB43601A, B43601A9227M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601A9227M87 Details Description
Related parts for B43601A9227M87
SET MICROTIP TEST PROBE SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 5SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 7200UF 350V SCREW datasheet.pdf
40LB FLAT SCREEN MNT 100MM PLATE datasheet.pdf
PLASTIC PENDANT 8 BTN MAINT SW datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" STR TIN datasheet.pdf