EPCOS (TDK) B43601A9397M60
B43601A9397M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43601A9397M60
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43601A9397M60.pdf
Availability of B43601A9397M60
QUANTITY
B43601A9397M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601A9397M60
Internal Part NumberEIS-B43601A9397M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43601
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.08A
Impedance380 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601A9397M60
Related LinksB43601A, B43601A9397M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601A9397M60 Details Description
Related parts for B43601A9397M60
DIP CABLE - CDP40G/AE40G/CDP40G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12X1X5" 6A CRS datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL datasheet.pdf
1500UF 50V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf