EPCOS (TDK) B43601B2477M62
B43601B2477M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43601B2477M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43601B2477M62.pdf
Availability of B43601B2477M62
QUANTITY
B43601B2477M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601B2477M62
Internal Part NumberEIS-B43601B2477M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43601
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601B2477M62
Related LinksB43601B, B43601B2477M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601B2477M62 Details Description
Related parts for B43601B2477M62
MOSFET N-CH 55V 49A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH TRANS 12BSOP datasheet.pdf
CONN SCKT ILM ASSEM FOR LGA115X datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS CABLE SKT datasheet.pdf