EPCOS (TDK) B43601B2827M67
B43601B2827M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43601B2827M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43601B2827M67.pdf
Availability of B43601B2827M67
QUANTITY
B43601B2827M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601B2827M67
Internal Part NumberEIS-B43601B2827M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43601
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.58A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601B2827M67
Related LinksB43601B, B43601B2827M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601B2827M67 Details Description
Related parts for B43601B2827M67
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK W/O DIODE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 62 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf