EPCOS (TDK) B43601B2827M67
B43601B2827M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43601B2827M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43601B2827M67.pdf
Availability of B43601B2827M67
QUANTITY
B43601B2827M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601B2827M67
Internal Part NumberEIS-B43601B2827M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43601
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.58A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601B2827M67
Related LinksB43601B, B43601B2827M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601B2827M67 Details Description
Related parts for B43601B2827M67
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC TXRX LVDS 9CH W/SCAN 64-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 4POS 1.5MM datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE FET DRIVER 9TDFN datasheet.pdf
RES 50 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf