EPCOS (TDK) B43601B5477M60
B43601B5477M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43601B5477M60
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43601B5477M60.pdf
Availability of B43601B5477M60
QUANTITY
B43601B5477M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601B5477M60
Internal Part NumberEIS-B43601B5477M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43601
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601B5477M60
Related LinksB43601B, B43601B5477M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601B5477M60 Details Description
Related parts for B43601B5477M60
IC VOICE REC/PLAY 240S 28-DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT HANDSHAKE 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 2PHASE BUCK 32-QFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf