EPCOS (TDK) B43601C2827M60
B43601C2827M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43601C2827M60
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43601C2827M60.pdf
Availability of B43601C2827M60
QUANTITY
B43601C2827M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601C2827M60
Internal Part NumberEIS-B43601C2827M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601C2827M60
Related LinksB43601C, B43601C2827M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601C2827M60 Details Description
Related parts for B43601C2827M60
IDC CABLE - MPK16K/MC16G/MPK16K datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 15PSIG SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CABLE CLAMP FOR 8.8MM CABLE datasheet.pdf