EPCOS (TDK) B43601E2158M60
B43601E2158M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43601E2158M60
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43601E2158M60.pdf
Availability of B43601E2158M60
QUANTITY
B43601E2158M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601E2158M60
Internal Part NumberEIS-B43601E2158M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.18A
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601E2158M60
Related LinksB43601E, B43601E2158M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601E2158M60 Details Description
Related parts for B43601E2158M60
PROGRAMMING ADAPTER datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIO 1600V TO-240AA datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN +/-05V datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 12NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf