EPCOS (TDK) B43601E2397M80
B43601E2397M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43601E2397M80
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43601E2397M80.pdf
Availability of B43601E2397M80
QUANTITY
B43601E2397M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601E2397M80
Internal Part NumberEIS-B43601E2397M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.77A
Impedance320 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601E2397M80
Related LinksB43601E, B43601E2397M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601E2397M80 Details Description
Related parts for B43601E2397M80
DEKAFIX GW 5 MARKED 111 50/CD datasheet.pdf
CABLE ASSY FMALE SGL END 4POS 2M datasheet.pdf
REF PLATFORM MOTOR CTRL R8C/25 datasheet.pdf
12P MTA156 PSTD CONN 22AWG LF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 22MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL OD 8-UMAX datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf