EPCOS (TDK) B43601E2567M60
B43601E2567M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43601E2567M60
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43601E2567M60.pdf
Availability of B43601E2567M60
QUANTITY
B43601E2567M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601E2567M60
Internal Part NumberEIS-B43601E2567M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601E2567M60
Related LinksB43601E, B43601E2567M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601E2567M60 Details Description
Related parts for B43601E2567M60
RES SMD 1.05M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
THERMISTOR NTC GLASS 200KOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 101POS GOLD datasheet.pdf