EPCOS (TDK) B43740A4129M7
B43740A4129M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43740A4129M7
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43740A4129M7.pdf
Availability of B43740A4129M7
QUANTITY
B43740A4129M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43740A4129M7
Internal Part NumberEIS-B43740A4129M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43740
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current24.9A
Impedance11 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)8.728" (221.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43740A4129M7
Related LinksB43740, B43740A4129M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43740A4129M7 Details Description
Related parts for B43740A4129M7
SWITCH TOGGLE SPST 20A 12V datasheet.pdf
CAP CER 4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 240V datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 5%10W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL VERT .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A SOD57 datasheet.pdf
EVAL BOARD 65V CLASS D WIRELESS datasheet.pdf