EPCOS (TDK) B43740A9478M
B43740A9478M picture photo
Mfg. Part Number
B43740A9478M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43740A9478M.pdf
Availability of B43740A9478M
QUANTITY
B43740A9478M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43740A9478M
Internal Part NumberEIS-B43740A9478M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43740
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.7A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)5.185" (131.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43740A9478M
Related LinksB43740, B43740A9478M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43740A9478M Details Description
Related parts for B43740A9478M
FIXED IND 15NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT6 W/BOOT 10' BLUE datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf