EPCOS (TDK) B43740A9478M7
B43740A9478M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43740A9478M7
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43740A9478M7.pdf
Availability of B43740A9478M7
QUANTITY
B43740A9478M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43740A9478M7
Internal Part NumberEIS-B43740A9478M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43740
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.7A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)5.185" (131.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43740A9478M7
Related LinksB43740, B43740A9478M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43740A9478M7 Details Description
Related parts for B43740A9478M7
LED RECTANGLE 9X5 GRN DIFF 2PIN datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MUX/SW ANLG LV CMOS 16-QSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 16.0 OHM 14W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 100A D2PAK datasheet.pdf
RES 128K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf