EPCOS (TDK) B43821A1107M
B43821A1107M picture photo
Mfg. Part Number
B43821A1107M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
B43821A1107M.pdf
Availability of B43821A1107M
QUANTITY
B43821A1107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43821A1107M
Internal Part NumberEIS-B43821A1107M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43821
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current475mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43821A1107M
Related LinksB43821, B43821A1107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43821A1107M Details Description
Related parts for B43821A1107M
IC 8051 MCU 8K FLASH 11MLP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 1A 24VDC PCB datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
PNL MNT 20MA RED W/WIRE 6" datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET SQUARE 2PC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf