EPCOS (TDK) B43851F2225M8
B43851F2225M8 picture photo
Mfg. Part Number
B43851F2225M8
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
B43851F2225M8.pdf
Availability of B43851F2225M8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43851F2225M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43851F2225M8
Internal Part NumberEIS-B43851F2225M8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43851
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43851F2225M8
Related LinksB43851, B43851F2225M8 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43851F2225M8 Details Description
Related parts for B43851F2225M8
IC TXRX RS485/RS422 10-UMAX datasheet.pdf
KIT STARTER IAR COMPLETE STR7/9 datasheet.pdf
IC HALL SENSOR OMNIPLR SW TSOT23 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf