EPCOS (TDK) B43858C4686M
B43858C4686M picture photo
Mfg. Part Number
B43858C4686M
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
B43858C4686M.pdf
Availability of B43858C4686M
QUANTITY
B43858C4686M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43858C4686M
Internal Part NumberEIS-B43858C4686M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43858
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43858C4686M
Related LinksB43858, B43858C4686M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43858C4686M Details Description
Related parts for B43858C4686M
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 10POS DUAL 30AU datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 4.194304MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES CHAS MNT 475 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 178MA 12.5 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
DSUB PIN RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf