EPCOS (TDK) B43866C5106M
B43866C5106M picture photo
Mfg. Part Number
B43866C5106M
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
B43866C5106M.pdf
Availability of B43866C5106M
QUANTITY
B43866C5106M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43866C5106M
Internal Part NumberEIS-B43866C5106M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,050
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43866
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43866C5106M
Related LinksB43866, B43866C5106M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43866C5106M Details Description
Related parts for B43866C5106M
IC MCU 8BIT 32KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.053UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf