Eaton (formerly Cooper Bussmann) B48430600
B48430600 picture photo
Mfg. Part Number
B48430600
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .562
Datasheet Download
B48430600.pdf
Availability of B48430600
QUANTITY
B48430600 Order Process
Ship out your order
Specifications of B48430600
Internal Part NumberEIS-B48430600
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesMagnum® B4000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits6
Number of Wire Entries6
Pitch0.562" (14.27mm)
Number of Rows1
Current Rating50A
Voltage Rating600V
Wire Gauge8-16 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationScrew
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B48430600
Related LinksB484, B48430600 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
B48430600 Details Description
Related parts for B48430600
IC I.CODE SLRC400 READER 32SO datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 130MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 26POS DUAL R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SLAC 4CH 3V GCI/PCM 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf